Ranking OZPN na rok 2017!

  • Sezon 2017/2018
LKS Orlęta Cielądz 2017/2018

Wszystkich miłośników sportowej rywalizacji zapraszamy do zapoznania się z najnowszym rankingiem OZPN Skierniewice. Po zakończeniu rozgrywek 2016/2017 nastąpiło sporo zmian zwłaszcza w górnej części Rankingu. Zanim jednak o zmianach, kilka słów o samym rankingu, dla osób które nie miały okazji się wcześniej zapoznać z jego zasadami.

Zanim jednak o zmianach, kilka słów o samym rankingu, dla osób które nie miały okazji się wcześniej zapoznać z jego zasadami. Miejsce w rankingu uzależnione jest od sumy punktów zdobytych w sezonie i punktów przyznanych za poziom rozgrywek. Im wyższa klasa rozgrywkowa tym więcej dodatkowych punktów. Ranking budowany jest na podstawie pięciu ostatnich sezonów. W zestawieniu z 2016 roku na naszej liście znajdowało się 59 zespołów, w obecnym zestawieniu jest ich 58. Zespoły zostają usunięte z rankingu, jeżeli w pięciu ostatnich latach nie zdobyły punktu i nie wystąpiły w rozgrywkach w ostatnim sezonie, lub wycofały się w trakcie trwania sezonu. Na liście mogą znaleźć się kluby, które już nie prowadzą drużyny seniorskiej, ale punktowały w ciągu ostatnich pięciu lat.

Na szczycie rankingu bez zmian, pierwsze miejsce dla Pelikana Łowicz, który w tegorocznym zestawieniu przekroczył liczbę 600 punktów o 1 oczko. Zmiana na pozycji wicelidera, wycofaną z rozgrywek Mazovię Rawa Mazowiecka zastąpił Orzeł Nieborów z dorobkiem 424 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Widok Skierniewice, który awansował aż z 7 pozycji. Tak szybki przeskok Widoku spowodowany był odrzuceniem z punktacji rankingu, sezonu 2011/2012, w którym Widok nie wystawił drużyny seniorskiej. Tuż za podium plasuje się solidna drużyna Olimpii Chąśno, która od kilku lat znajduje się w czubie tabeli Skierniewickiej Klasy Okręgowej. Piąte miejsce dla Mazovii Rawa Mazowiecka, która po wycofaniu drużyny seniorów traci bardzo dużo punktów. Na dalszych miejscach uplasowały się kolejno, 6 – Pelikan II Łowicz, 7 – Unia Skierniewice (bilans z 4 ostatnich sezonów), 8 – Jutrzenka DrzewcaOrlęta zajmują miejsce 9, najsłabsze od 2009 roku kiedy to po raz pierwszy publikowaliśmy ranking. Wówczas nasza drużyna zajmowała 16 miejsce. Z roku na rok było lepiej, a przez dwa lata (2014,2015) Orlęta zajmowały nawet miejsce 3. Pierwszą dziesiątkę zamyka Olympic Słupia.

Największy skok w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu zanotowały Dar Placencja – awans o 9 miejsce (z 33 na 24), Victoria Bielawy – awans o 8 miejsc z 34 na 26, oraz GLKS Wołacza – awans o 8 miejsc, z  21 na 13. Największy spadek zanotowało Sorrento Zadębie Skierniewice (drużyna nieistniejąca). Z klubów grających najwięcej pozycji spadły: Pogoń Bełchów i Laktoza Łyszkowice – obydwa zespoły o 7 miejsc. Pogoń z 9 na 16, a Laktoza z 10 na 17.

W przyszłorocznym zestawieniu największą szansę na sporą liczbę punktów ma Unia Skierniewice, która w sezonie 2012/2013 nie występowała w żadnych rozgrywkach, i tym samym nie punktowała. Sporo oczek dopisze też Białka Biała Rawska, zespół Mariusza Darnowskiego przez kolejne 3 lata będzie punktował bez straty. Obecnie Białka ma liczone punkty jedynie z 2 sezonów, bowiem w okresie 2012-2015, nie występowała w żadnych rozgrywkach. Duży skok mogą zanotować Victoria Bielawy i Pogoń Godzianów. Pięć lat temu obydwa zespoły występowały w klasie B. I choć uzbierały sporo punktów, to dzięki premii za grę w okręgówce, już przekroczyły ówczesną zdobycz punktową. Oznacza to, że każdy punkt zdobyty w rundzie wiosennej, spokojnie mogą dopisywać do aktualnego wyniku. W podobnej sytuacji jest GLKS Wołacza, który mimo iż pięć lat temu grał w Klasie A, to obecna zdobycz punktowa jest wystarczająca aby wyrwać punkty za tamten sezon.

W zupełnie odmiennej sytuacji są Orlęta Cielądz. W sezonie 2012/2013 graliśmy w IV lidze, a to oznacza, że aby utrzymać wynik, musimy odrobić nie tylko zdobycz punktową ale też różnicę z premii pomiędzy okręgówką a IV ligą. Na chwilę obecną brakuje nam jeszcze 16 punktów, abyśmy mogli zacząć dodawać do aktualnego wyniku. W dużo gorszej sytuacji jest Mazovia Rawa Mazowiecka, po wycofaniu z rozgrywek za ten jak i poprzedni sezon rawski klub nie otrzyma punktów. Biorąc pod uwagę, że w sezonie 2012/2013 Mazovia uzyskała dokładnie 100 punktów, spadek w kolejnym notowaniu będzie bolesny. W powiecie rawskim coraz częściej mówi się o powrocie Mazovii do rozgrywek. Klub z Rawy czeka więc sporo pracy, aby powrócić na szczyt, w ciągu kilku najbliższych lat.



Ranking OZPN nie jest dokładnym wyznacznikiem sił w okręgu i nie należy go w ten sposób traktować. Ranking wskazuje jedynie zmiany jakie zachodzą w skierniewickiej piłce na przestrzeni pięciu ostatni lat. Niepokojącym zjawiskiem jest ubywanie klubów piłkarskich w regionie skierniewickim. Z 58 zespołów znajdujących się na naszej liście, w rozgrywkach piłkarskich w tym sezonie bierz udział jedynie 47 drużyn. Za kilka lat może się okazać, że w Skierniewicach całkowicie zniknie klasa B. Jako sympatyk skierniewickiej piłki nożnej i działacz sportowy, życzę nam wszystkim, aby liczba klubów i drużyn z roku na rok rosła oraz aby kluby z naszego okręgu radziły sobie nie tylko na lokalnym podwórku, ale również w ligach wojewódzkich.